BURSA VEREM SAVAŞI DERNEĞİ
  • Tel : +90 224 443 31 70

PPD (Pürified Protein Derivative) Testi (TCT)

PPD (Pürified Protein Derivative) Testi (TCT)

   Kişinin tüberküloz mikrobu taşıyıp taşımadığını belirlemek için kullanılan bir tarama testidir. Ppd testi hastalık hakkında bilgi vermez. Sadece kişinin mikrop taşıyıp taşımadığını anlamada yardımcı olur.

   Test PPD solüsyonuyla sol önkolun 2/3 üst iç kısmına, mümkün olduğunca kılsız ve venlerden uzak bir bölgeye yapılmalıdır. Solüsyondan 5 TÜ eşdeğer olan 0.1 ml'si insülin enjektörüyle deri içine (intrakutan) olarak verilmelidir.

   Test yapıldıktan sonra, kişi tüberküloz basiliyle daha önce karşılaştıysa bellek T hücreleri oluşmuştur. PPD solüsyonunun injekte edilmesiyle bellek hücreleri ortama gelir. Ortama lenfokinler salgılanmaya başlar. Bu lenfokinler bölgede vazodilatasyona, ödeme, fibrin birikimine ve diğer inflamatuar hücrelerin toplanmasına yolaçar, bu reaksiyonlar deride kendini endürasyon olarak gösterir. PPD testinin yapıldığı bölge sonucu etkilememesi amacı ile yapılan bölgeye herhangi bir tahriş uygulanmaması gerekmektedir.

   Reaksiyon ortalama 5-6 saatte başlar ve 72 saatte maksimuma ulaşır. Bu yüzden dispanserimizde PAZARTESİ, SALI VE CUMA günleri PPD testi yapılmaktadır.

   Pazartesi günü yaptıran kişiler PERŞEMBE günü, Salı günü yaptıran kişiler CUMA günü, Cuma günü yaptıran kişiler ise PAZARTESİ kontrol ve ölçüm için gelmeleri gerekmektedir.Bursa Verem Savaşı Derneği © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.